KURSLAR
Gitar Kursu

Gitar, 20. yüzyıl boyunca kendini dünyanın en popüler müzik çalgısı olarak kabul ettirerek müzik dünyasında vazgeçilmez olduğunu kanıtlamıştır. Çok yönlülüğü, sınırsız bir çeşitlilikte kullanılabilmesini sağlarken solo ve eşlik enstrümanı olması özelliğiyle tüm müzik türleri içinde yer alabilmektedir.

 

Telli çalgılar gurubuna ait olan gitar, Barok Dönem müziklerinden Klasik Orkestra parçalarınaRock müzikten Caz, Flâmenko, Country, Blues ve Etnik  müziğe kadar pek çok değişik kompozisyon ve türde, kullanılmaktadır.

 

Klasik, Akustik, Elektro ve Bas gibi her türde gitarın kullanımının öğretilmesi ve geniş bir yelpazedeki müzikal dağarcığın geliştirilmesi için düzenli bir eğitim gerekmektedir.

 

KLASİK GİTAR

 

Klasik Gitar tüm gitar türlerinin atası olarak tanımlanır. İnce teller Misina (naylon) kalın teller ise sargılıdır. Portede Sol anahtarı kullanılır ve parmakla çalınır.

 Kursumuzda Klasik Gitar eğitimi;

 

ÖZEL DERS: Haftada 1 gün 45 dakika olarak planlanmıştır.

 

PROGRAMA KATILIM ŞARTLARI: Program 9 yaştan itibaren her öğrenciye uygulanır.

 

EĞİTİM PRORAMI: Klasik Gitar eğitim programı, notaların süre değerleri ile porte ve gitar üzerindeki yerlerinin öğrenilmesi, sol anahtarı ile  ritmik ve eşlikli okunması, gitar çalma tekniklerinin  kavranması, hareket ve gürlük terimlerinin uygulanması, Barok, Klasik Romantik ve Çağdaş Dönem özellikleri ile, bu dönemlere ait eserlerin yorumlanması, şarkı formları ve örneklerinin incelenmesi, Tarrega, Fernando Sor, Albeniz, Bach,Villa Lobos gibi Klasik Gitar için birçok  eser vermiş önemli bestecilerin müzik anlayışlarını incelenerek yorumlayabilme  konularını kapsar.

 

AKUSTİK GİTAR

 

Akustik gitarda teller tamamen çelikten yapılmıştır ve pena ile çalınır. Enstrümanın klavyesi ve nota yerleri klasik gitarla aynıdır. Portede Sol anahtarı ile çalınır.

Kursumuzda Akustik Gitar eğitimi;

 

ÖZEL DERS: Haftada 1 gün 45 dakika olarak planlanmıştır.

 

PROGRAMA KATILIM ŞARTLARI: Program en az ortaokul seviyesindeki her öğrenciye uygulanır.

 

EĞİTİM PRORAMI: Akustik Gitar eğitim programı, notaların süre değerleri ile porte ve gitar üzerindeki yerlerinin öğrenilmesi, sol anahtarı ile  ritmik ve eşlikli okunması, gitar çalma tekniklerinin  kavranması, hareket ve gürlük terimlerinin uygulanması, Çağdaş Dönem özellikleri ile, bu dönemlere ait eserlerin yorumlanması, şarkı formları ve örneklerinin incelenmesi, Pop,Caz ve Roc Müzik  besteci ve icracılarının müzik anlayışlarını incelenerek yorumlayabilme, gurup içinde çalabilme konularını kapsar.

 

ELEKTRO GİTAR

 

Elektro Gitar, tellerin titreşimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektrik akımına çeviren ve bir amfi yardımıyla akımı yüksek seviyede sese dönüştürebilen gitar türüdür. Diğer gitarlarla elektro gitarların kısımları aynıdır. Ek olarak elektro gitar için Tremolo kolu, manyetikler, ses ve ton ayarı, switch gibi bölümler eklidir. Portede Sol anahtarı ile çalınır.

Kursumuzda Elektro Gitar eğitimi;

 

ÖZEL DERS: Haftada 1 gün 45 dakika olarak planlanmıştır.

 

PROGRAMA KATILIM ŞARTLARI: Program en az ortaokul seviyesindeki her öğrenciye uygulanır.

 

EĞİTİM PRORAMI: Elektro Gitar eğitim programı, notaların süre değerleri ile porte ve gitar üzerindeki yerlerinin öğrenilmesi, sol anahtarı ile  ritmik ve eşlikli okunması, gitar çalma tekniklerinin  kavranması, hareket ve gürlük terimlerinin uygulanması, Çağdaş Dönem özellikleri ile, bu dönemlere ait eserlerin yorumlanması, şarkı formları ve örneklerinin incelenmesi, Pop,Caz ve Roc Müzik  besteci ve icracılarının müzik anlayışlarını incelenerek yorumlayabilme, gurup içinde çalabilme konularını kapsar.

 

BAS GİTAR

 

Çalışma prensibi elektro gitara benzer. Ancak sesi normal gitarlardan 1 oktav kalındır. Portede Fa anahtarı ile çalınır. Değişik çeşitlerde bas gitarlarda bulunmaktadır. Genelde 4 telli, 12 telli, 6 telli, 7 telli, 5 telli, perdesiz ve  kafasız çeşitleri vardır.

 

ÖZEL DERS: Haftada 1 gün 45 dakika olarak planlanmıştır.

 

PROGRAMA KATILIM ŞARTLARI: Program 10 yaştan itibaren her öğrenciye uygulanır.

 

EĞİTİM PRORAMI:Bas Gitar eğitim programı, notaların süre değerleri ile porte ve gitar üzerindeki yerlerinin öğrenilmesi, Fa anahtarı ile  ritmik ve eşlikli okunması, Bas gitar çalma tekniklerinin  kavranması, hareket ve gürlük terimlerinin uygulanması, Çağdaş Dönem özellikleri ile, bu dönemlere ait eserlerin yorumlanması, şarkı formları ve örneklerinin incelenmesi, Pop,Caz ve Rock Müzik  besteci ve icracılarının müzik anlayışlarını incelenerek yorumlayabilme, gurup içinde çalabilme konularını kapsar.