KURSLAR
Piyano kursu

Araştırmalara göre, küçük yaşta piyano çalmaya başlamak zihinsel gelişimi olumlu yönde etkilemektedir.

 

Klasik müzik matematiksel bir yapı içerir. Uzmanların, zihinsel gelişimi sağladığını söyledikleri tüm matematiksel yapı bu müziğin içinde vardır. Bu nedenle piyano çalmayı öğrenmekte  klasik metotların kullanımı son derece etkilidir.

 

Piyano ilk olarak 18.yüzyılda  Bartolomeo Cristofori tarafından Floransa’ da yapılmıştır. Adını İtalyanca “hafif e güçlü anlamına gelen  “piano e forte” nin birleştirilmesinden, daha sonra da “piyano” olarak kısaltılmasından almış tuşlu bir çalgıdır.

 

Piyano, yedi buçuk oktavlık ses aralığıyla tek kişilik bir orkestrayı andırır.

 

Klasik Müzik bestecilerinin sayısız eserler verdiği  geniş repertuarı ile, solo ve eşlik enstrümanı olarak önemli bir konuma sahip olan piyano için eğitim ;

 

4-6 YAŞ PİYANO

 

- Özel eğitim metotlarıyla haftada 1 gün 30 dakika uygulanır.

 

- Eğitim programı, ritmik, melodik hafızayı geliştirici çalışmalar ile, notaların süre değerlerini tanıma, porte  ve piyano üzerindeki yerlerini ,eğlenerek okuma  ve yazmayı  öğrenmeyi hedefler.

 

- Pedagojik formasyona sahip Üniversite ve Konservatuvar mezunu öğretmenlerin görev aldığı piyano derslerinde öğrencilerin severek öğrenmeleri ve akademik yılın sonunda bir üst programa devam edebilmeleri sağlanır.

 

8 YAŞ VE ÜZERİ

 

- İlkokuldan  itibaren  her  yaşa yönelik olarak uygulanır.

 

- Özel ders haftada 1 gün 45 dakika olarak uygulanır. 

 

- Daha önce eğitim almış öğrenciler için seviye tespiti yapılarak uygun seviyede egitime başlanılır.

 

- Eğitim programı, notaların süre değerleri ile porte ve piyano üzerindeki yerlerinin öğrenilmesi çift anahtar ile  ritmik ve eşlikli okunması, piyano çalma tekniklerinin  kavranması, hareket ve gürlük terimlerinin uygulanması, Barok, Klasik Romantik ve Çağdaş Dönem özelliklerinin kavranması, bu dönemlere ait eserlerin yorumlanması, şarkı formları ve örneklerinin incelenmesi, Beethoven, Mozart, Bach,Chopin gibi piyano için birçok  eser vermiş önemli bestecilerin müzik anlayışlarını incelenerek yorumlayabilme  konularını kapsar.

 

- İstenilir ise hobi amaçlı popüler parçalarda derslere dahil olabilir ve bu  sayede notaya bağlı kalmadan kendi yorumlarınızıda uyguluyabilirsiniz.