KURSLAR
HOBİ RESİM KURSLARI

Hayatına yön vermiş bireylerin, yaşamlarına sanatı dahil etmek için tam yeridir. Yetenekleriniz doğrultusunda, kısa zaman içerisinde yağlı boya tablolarına başlayabilirsiniz.Temel teknikler ve uygulama çalışmaları yapılmaktadır. Önce hızlandırılmış teknikler ile kara kalem çizimleri yapilir. İlerledikten sonra yağlı boya çalışmalarına geçiş süreci başlar.

 

MARS SANAT, belirli dönemlerde sergi açmaktadır ve öğrencilerin eserlerini sergilemektedir. İsteyenler bu olanakları kullanabilir aynı zamanda eserlerini satış olarak bile değerlendirebilirler.

 

MARS SANAT, atölyesinde en fazla 6 kişi ders yapabilir. Bu sayidan fazlaya çıkmak istemiyoruz çünkü eğitime esas veren bir kurs yeri.

 

Dersler gündüz ve akşam saatlerinde verilmektedir.

 

Süreç ve İçerik

 

*  Desen 

 

Konunun çeşitli çizici resim malzemeleri ile satıh üzerine resmedilmesidir.Desen resmin temeli ve resmin başlangıcıdır.Yapılışında kurşun kalem,füzen tarama uçları gibi çeşitli malzemeler kullanılır.Desen işlenirken ışık gölge ve açık koyu ilişkisine dikkat edilir.Kadraj ve kompozisyon desenin vazgeçilmez unsurlarındandır.

 

Karakalem

 

Çizgi çalışmları,elin rahatlaması için egzersiz çizgi,elips çalışmaları,temel geometrik formlar (Kübik,Silindirik,Küresel) ve bunların açık koyu ifadeleleri,renk skalası çalışmaları,sonra somut nesneler ve figür çalışmaları nihayetinde hayali figürlü kompozisyon çalışmaları yapılmaktadır.Kara kalem çalışmalarında HB,2B,4B Kurşun kalemler kullanılmaktadır.

 

Kompozüsyon bilgisi

 

Kağıt üzerine çizilecek figür yada nesnelerin doğru yerlere,doğru büyüklüktekonulması.Doğru kağıt kullanımı,yönlerinin doğru ve estetik olması.Kağıtın konuya göre nasıl yatay ve dikey tutlacağı bilgilerinin aktarılması ders konusuna girer.

 

Renk bilgisi

 

Ana renkler (Sarı,Kırmızı,Mavi) ,Ara renkler (Yeşil,Mor,Turuncu) Karışım renkler (İkiden fazla rengin karışımından elde edilen renkler,Nötr renkler (Siyah, Beyaz).Bu renkler ile temel bilgilerin öğretilmesi ve renk uygulamaları.Bir kanç rengi karıştırarak renk bulmaya çalışmak.Natürmort (Ölü Doğa) Çalışmaları gerçekleştirerek,Figürlü kompozisyonlar,Porte,Röprodiksyon (Kopye) çalışmaları yapılmaktadır.

 

Ölçü alma yöntemleri

 

Sağ elimize aldığımız bir kalem aracılığıyla çizeceğimiz nesnelerin eni boyu arasındaki ilişkiyi anlamak ve bunu kağıda aktarmak.

 

Yağlı boya

 

Tuval üzerine uygulanılan bir tekniktir.Üst üste sürülebilir özelliği (Kapatıcılık) vardır.Nötürmort,Peysaj, Figüratif kompozisyonlar gerçekleştirilebilir.Boyaları inceltmek için haş haş yağı kullanılır.